High School Awards

Senior class

Fabienne Gueissaz ­ Vale-dictorian; Best Research Paper (Katie Buttram); Humanities Academic (Joyce Ballard); High School Student Council President; State Superintendent's Certificate, Recognized as a Super Scholar for "Exceeding" in all three (AIMS) tests; Grand Canyon Scholar; National Honor Society year one; Grand Canyon Recreation Center $1,000 scholarship; Sanitation District scholarship, $2,500 over four semesters with a 3.0 GPA; American Legion 3B scholarship of $2,000; Xanterra scholarship of $500 per semester for two semesters; Class of 2000 Paco Nathan Hunter Memorial Scholarship; University of Arizona President's Award for Excellence, $4,000 per academic year, renewable for three additional years to total $16,000.

Emma Keske ­ Salutatorian, Coconino Community College CTE Program Completer (Kathy Keske), State Superintendent's Certificate for passing the AIMS test, National Art Honor Society (Amy McBroom), Grand Canyon Scholar, National Honor Society year two, Superintendent's Award (Sheila Breen), Thurston Memorial Scholarship of $1,000, Grand Canyon Recreation Center $1,000 scholarship, Xanterra scholarship $500 per semester for two semesters, American Legion 3B scholarship of $2,000, Grand Canyon Rotary Bruce Aiken Endowment Award of $2,000.

Yolanda Bitsui ­ Excellence in Building Maintenance (Andrew Aldaz), State Superintendent's Certificate.

Dominique Dollente ­"Playing the Devil's Advocate Award, Pushing the Boundaries of Ordinary Thought and What If" (McBroom); State Superintendent's Certificate.

Matthias Erdbrink ­ Excellence in Physics (Betty Hultin)

Paul Garza ­ High School Student Council Treasurer; State Superintendent's Certificate; U. S. Army Scholar Athlete; American Legion Scholastic Awards for High Grades; Lions Club scholarship, American Legion 3B scholarship of $2,000; Wildcat Excellence Award from University of Arizona, $2,000 renewable for four years.

Benjamin Gomez III ­ Art Award (McBroom), Arts For Our Park scholarship for $1,000.

Lindsay Haswood ­ CCC CTE Program Completer, State Superintendent's Certificate, Native American Education Committee $500 scholarship, Xanterra scholarship $500 per semester for two semesters, Rotary Club scholarship of $1,500, Lions Club scholarship.

Cody Howard ­ CCC CTE Program Completer, State Superintendent's Certificate, Inquirer Award (Tom Bruno).

Preston Parsons ­ Knowledgeable Award (Bruno), State Superintendent's Certificate.

Sandra Pittenger ­ CCC CTE Program Completer, High School Student Council senior representative, State Superintendent's Certificate, Booster Club Tommy Charles Memorial Scholarship of $1,000, Xanterra scholarship $500 per semester for two semesters, Lions Club scholarship.

Sommer Silva ­ CCC CTE Program Completer, High School Student Council Secretary, State Superintendent's Certificate, Native American Education Committee $500 scholarship, Verkamps $1,000 scholarship.

Lydell Talas ­ State Superintendent's Certificate, TBD (Joey Bankston).

Jolene Tisi ­ Determination Award (Buttram), You are my Hero (Becky Crumbo).

Emanuel Webb ­ "You Did It" (Crumbo, Dan Lopez), 1A Boys Basketball All Tournament Team.

Jessie Wren ­ "Catching the Dream Award" for meeting graduation requirements in three years (Crumbo), High School Student Council junior representative, Grand Canyon Scholar, American Legion Scholastic Awards for High Grades, Grand Canyon Jeep Tours and Safaris scholarship of $500, American Legion 3B John Ivens member scholarship of $2,500.

Junior class

Maria Caballero ­ Reflective Award (Bruno).

Danielle Ciesielski ­ Outstanding Culinary Arts Student (Keske); Humanities "Interested in Information, Asking Questions and Good Discussion" (Ballard).

Ashanna Jones ­ Sportsmanship Award (Matt Yost).

Shawn Ray ­ Excellence in Building Trades (Aldaz).

Heather Saavedra ­ You are my Hero (Crumbo).

Elizabeth Tobin ­ Debbie Clancy Award, Female Athlete of the Year, Most Accomplished English III (Granberg), High School Student Council Vice-President, Grand Canyon Scholar, National Honor Society year two.

Erminio Valerio ­ Excellence in Integrated Science I (Hultin).

Sophomore class

Laura Badillo ­ Will to Learn (Buttram).

Luke Bowman ­ Good Question (Buttram), Outstanding Spanish Student II (Tobin), Excellence in Practical Communication in a Foreign Language (Tobin), Excellence in Biology (Hultin), Grand Canyon Scholar.

Martin Jasso ­ Physical Education Outstanding Performance Award (Lopez), Art Award (McBroom), Most Improved (Buttram), You are my Hero (Crumbo).

Stacy Jensen ­ Excellence in Biology (Hultin), Grand Canyon Scholar, Humanities Academic (Ballard).

Ryan Petzoldt ­ Heart of a Poet (Buttram).

Arielle Schoblom ­ Outstanding Actor (Granberg), Outstanding Spanish II Student (Tobin), Academic Rigor Award (Buttram), Excellence in Biology (Hultin), National Honor Society year one, High School Student Council sophomore representative, Grand Canyon Scholar, Humanities Academic (Ballard).

Jessica Shields ­ Physical Education Outstanding Performance Award (Lopez), Art Award (McBroom).

Christopher Shirley ­ Most Improved 10th grade technology student (Houston), Musician of the Year (Haughton), Excellence in Practical Communication in a Foreign Language (Tobin), Grand Canyon Scholar.

David Spoehr ­ Seeing the Summit Award (Elizabeth Davis)

Bryan Struble ­ Hardest Worker (Buttram), Director's Award (Haughton), Excellence in Integrated Science II (Hultin)

Magen Timeche ­ Art Award (McBroom), Grand Canyon Scholar.

Faustina Torivio ­ Art Award (McBroom)

Andres Velazquez ­ Grand Canyon Scholar.

Freshman class

Miriam Bankston ­ Excellence in Practical Communication in a Foreign Language (Tobin).

Daniel Celis ­ Physical Education Outstanding Performance Award (Lopez), Balanced Award (Bruno), Art Award (McBroom).

Jerry Dailey ­ Risk Taker Award (Bruno).

Keslee Foster ­ Aspiring Actor (Granberg), Achievement in English I (Granberg).

Shannon Harris ­ Physical Education Outstanding Performance Award (Lopez).

Refugio Jaime ­ Most Improved Ninth Grade Technology Student (Houston), Reaching for the Gold (Granberg).

Natalie Martinez ­ Art Award (McBroom).

Monique Streit ­ Most Accomplished English I (Granberg), Excellence in Practical Communication in a Foreign Language (Tobin), Outstanding Spanish I Student (Tobin), Excellence in Earth Science (Hultin), High School Student Council freshman representative, Grand Canyon Scholar, Humanities Academic (Ballard).

Comments

Comments are not posted immediately. Submissions must adhere to our Use of Service Terms of Use agreement. Rambling or nonsensical comments may not be posted. Comment submissions may not exceed a 200 word limit, and in order for us to reasonably manage this feature we may limit excessive comment entries.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.